Když se řekne mobilheim, možná si vybavíte upravenou maringotku či něco v podobném duchu, jak se převáží na podvozku a uvnitř se tísníte tak, že je to vhodné leda tak pro nouzové přespání někde v kempu. Zčásti máte pravdu, některé mobilní domy jsou skutečně vyrobené pouze jako sezonní a v kempech mají své místo podobně, jako dřevěné chatky. Výroba mobilheimů se však neustále vyvíjí a na trh přichází i výrobky obyvatelné celoročně, zcela důkladně zateplené, a mnohé z nich i s certifikátem úsporného objektu energetické třídy B.
Bydlení v mobilní dřevostavbě je pak srovnatelné s nízkoenergetickými objekty, které se staví na pevných základech přímo v místě určení, a mnohdy od sebe tyto dva typy domů nerozeznáte. Zvláště tehdy, doplní-li se mobilheim vhodnou terasou, přístřeškem, pergolou a dalšími prvky komfortního bydlení. Vnitřní prostory jsou koncipovány tak, aby splňovaly běžný standard obytné plochy dvoupokojových bytů, a jsou vybavené tak, aby se daly užívat od prvního okamžiku po nastěhování.
Podstatnou výhodou tohoto způsobu bydlení jsou investice. Je to jedno z řešení, kdy lze stáhnout náklady na bydlení na minimum, jednak díky zateplení a zmiňované energetické nenáročnosti, ale i pro možnost zajistit vytápění dřevem, vybudovat na střeše solární kolektory, na zahradě vlastní vrt (studnu) a nezávislý zdroj tepla do kuchyně ze zásobníku čistého propanu.
Kdo ovšem počítá s bydlením v mobilheimu, jistě si uvědomuje, že má možnost být blíže přírodě a čerpat odtud energii k ozdravnému procesu. To je snad ta nejcennější deviza, odejít z města na venkov a klidně i do rekreační oblasti, neboť mobilní domy tuto možnost přímo nabízí. Postačí pouze vhodný terén a dostatečně velká plocha pro umístění stavby, přičemž nepotřebujete stavební povolení a vyhnete se úředním nepříjemnostem, které mnohdy zbytečně komplikují život.